PKS fandí stavebnici TEIFOC
Společnost PKS stavby a.s. sponzorsky podporuje projekt „Cihla k cihle" spojený s distribucí stavebnic TEIFOC do základních škol. Projektu se už třetím rokem daří a stavebnicemi je vybaveno několik desítek škol na Vysočině.
Martin Pertl – předseda SPOLKU STAVBA VYSOČINY
V roce 2015 jste přišel s myšlenkou vybavovat školy na Vysočině stavebnicí TEIFOC. Kde se tato myšlenka vzala a proč?
Kraj Vysočina, radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová organizovala v roce 2015 Technické fórum a tam byl vychvalován Merkur pro strojaře. Napadlo mě, zda neexistuje něco pro stavaře a vygoogloval jsem TEIFOC. Začal šířit myšlenku a najednou jsem zjistil, že tato stavebnice není pro některé lidi ve školství neznámá, dokonce ji měli nakoupenou, ale nedávali ji mediální prostor. S radní Janou Fialovou jsem pak jednal o podpoře stavebnictví a vznikla krajská aktivita „Podpora polytechnické výchovy na ZŠ a stavebních oborů na SŠ" známá pod názvem projekt „Cihla k cihle", a to včetně metodiky. Projekt významně podpořil Kraj Vysočina, společnost PKS stavby a.s. a několik dalších firem. Nyní je stavebnice už na více než 50 základních školách.
Petr Podaný – personální a správní ředitel PKS holding a.s.
Z jakého důvodu společnost PKS stavby a.s. projekt „Cihla k cihle" podporuje? V čem vidíte jeho hlavní přínos?
Z mého pohledu má tento projekt především za cíl zábavnou formou seznámit žáky základních škol se stavařinou a tento obor v jejich očích popularizovat. Věřím, že některým žákům se stavění zalíbí natolik, že si po skončení základní školy vyberou jako své další působiště střední stavební školu a postaví si tak svou profesní budoucnost na tomto nádherném oboru. No, a pochopitelně my jako největší stavební firma v kraji cílíme na to, že se část z nich stane našimi spokojenými zaměstnanci a budou jim pod rukama vyrůstat ta nádherná díla, která stavíme.
Jana Fialová – radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu
Velkou měrou jste se zasadila o vznik projektu „Cihla k cihle". Jak ho po jeho tříleté existenci hodnotíte?
Jsem velmi ráda, že projekt žije, že se přidávají další školy, které stavebnice používají a hlásí se i do krajské soutěže. Evidentní je zájem žákyň a žáků o stavění z Teifocu a některé stavby opravdu nemají chybu. Velmi si vážíme důvěry a podpory firmy PKS a věříme ve společnou budoucnost.
Pavel Toman – ředitel Střední školy stavební Jihlava
Jako ředitel Střední školy stavební v Jihlavě určitě používáte stavebnici k náboru žáků základních škol pro vaši školu. Využíváte stavebnici ještě k nějakém dalšímu účelu?
Stavebnice TEIFOC je vhodná především pro žáky základních škol, a proto ji používáme jenom při aktivitách zaměřených směrem k základním školám. Je to výborná stavebnice, keramické cihličky jsou jakoby opravdové a na omak příjemné, spojování "maltou" ze škrobového pojiva je praktické, protože se dá při rozebírání modelu dobře rozpustit ve vodě. Přišli jsme na to, že řadu doplňků jako jsou překlady, stropní desky, markýzy nebo střechy si vyrábíme sami a umožňujeme tak žákům základních škol vytvořit si opravdu originální modely podle jejich představ. Každý rok pro základní školy organizujeme soutěž ve stavění se stavebnicí TEIFOC a každý rok vyhlašujeme jiné téma - letos to třeba bylo téma "Postav si dům svých snů". Byli jsme překvapeni a potěšeni, jaké originální modely žáci vytvořili.
Miloš Sláma – pedagog 4. ZŠ Žďár nad Sázavou
Vy jako pedagog školy, která je do projektu velmi aktivně zapojena, s žáky se stavebnicí TEIFOC přímo pracujete a účastníte se s nimi i okresních a krajských soutěží. Jak probíhá výuka se stavebnicí TEIFOC a jak na stavebnici děti reagují?
Se stavebnicí Teifoc pracujeme už čtvrtým rokem. Děti na ni reagují pozitivně, jedná se o tvůrčí práci, která má hmatatelné výsledky. Postupem času jsme se naučili využívat stavebnici se dřevem, plastem a jinými materiály. Výsledné stavby jsou potom reálnější.