Vít Polnický
stavbyvedoucí ve společnosti PKS stavby a.s.
Jmenuju se Vít Polnický. Pro stavebnictví moje srdce bušilo vždycky. V patnácti jsem si vybral stavařinu jako obor na střední a krůček po krůčku, cihlu po cihle, jsem na sobě pracoval. Dneska jsem stavbyvedoucí a naposledy jsme postavili budovu České televize. Ale hezky popořádku.
Studoval jsem ve Žďáru nad Sázavou, obor technická zařízení budov. Pak jsem pokračoval na vysokou školu na Fakultu stavební VUT v Brně. Do praxe jsem se dostal hned o prvních letních prázdninách, kdy jsem pomáhal jako pomocný dělník na stavbách rodinných domů. Díky tomu jsem poznal práci stavaře do posledního detailu.
Léta na škole byly jedny z nejlepších
Pro obor stavebnictví jsem se rozhodl už v 15 letech, když jsem nastoupil na střední školu.
Je pravda, že obor technická zařízení budov, který jsem tam studoval, není úplně čistá stavařina. Nicméně jsem si byl jistý, že bych chtěl jít tímto směrem.
Léta na škole, konkrétně na vysoké škole, byly pravděpodobně jedny z nejlepších let mého života. Jednak díky tomu, že Brno – studentské město – je velmi vlídné a příjemné, ale i díky tomu, že studujete 2x13 týdnů a zbytek roku máte prázdniny. Nechci tím říkat, že by Fakulta stavenbní na VUT byla lehká, to určitě ne. Ale když zvládnete zkoušky, máte pak spoustu volného času a záleží jen na vás, jak ho využijete.
Zkušenost nepřijde sama
Když jsem v květnu 2015 nastoupil na pozici asistenta stavbyvedoucího do společnosti PKS stavby, měl jsem za sebou již pár let na stavbách. Mimo praxí a krátkého zaměstnaní na vysoké škole, jsem od 15 let každé léto pracoval jako dělník. Měl jsem tak příležitost prohlédnout si stavbu i z jiného pohledu, než stavbyvedoucí. No a hlavně jsem tam znal každý hřebík.
Důležité jsou vlastnosti, ale i znalosti
Pro práci stavbyvedoucího je důležité, aby byl člověk velmi zodpovědný. Závisí na vás spousta věcí a celou stavbu máte na starost. Když kontrolujete papíry, rozdělujete pracovníky nebo třeba jen přerozdělujete stroje a materiály, všechno to stojí na vás. Efektivita a kvalita celé stavby je ve vašich rukách.
Není to jen o zodpovědnosti, člověk musí být i pracovitý, cílevědomý, důsledný a umět dobře komunikovat s lidmi. Zároveň jsou důležité znalosti nabyté ve škole a zkušenosti v daném oboru. Mnoho absolventů technických oborů vysokých škol si totiž myslí, že teorie jim stačí k vykonávání práce. Jenže to většinou nestačí.
Od nástupu pracuji na zajímavých zakázkách
V současné době pracujeme s jedním kolegou stavbyvedoucím na zakázce od kraje Vysočina – výstavba Nemocnice Třebíč. Jedná se o výstavbu pavilonů chirurgických oborů. Je to velmi dynamická práce a každý den děláme něco jiného. Práce je hodně a je velmi důležité , jak ji celému týmu naplánuju. Když máme před deadlinem, všichni včetně mě, musí zamakat ještě o trochu víc. Když ale máte k ruce super tým, dny utečou jako voda.
Líbí se mi, že již od mého nástupu pracuji na zajímavých zakázkách. Například jsme pracovali na nových studiích pro Českou televizi, nebo teď na třebíčské nemocnici. Práce je o to příjemnější, že je majitel PKS stavby z České republiky a sám ve firmě pracuje. Oproti jiným velkým stavebním společnostem, které vlastní zahraniční majitelé, je to nesporná výhoda. Součástí zaměstnání je pro mne také služební auto a další benefity.
Abych to shrnul, práce ve společnosti PKS stavby mě baví a naplňuje z hlediska příjemného vedení, zajímavé náplně práce a četných benefitů (vč. služebního auta), které firma nabízí. Pokud váháte, zdali to zkusit taky, tak to zkuste. Začněte už při škole, nebo hned po ní!